خدمات موتور جستجو

بسیاری از کشورها داری موتورهای جستجویی هستند که صرفا جامعه کاربران بومی خود را هدف گرفته است و نتایج جستجوی کاربر را از میان صفحات بومی عرضه می‌کنند، تعداد موتورهای جستجوی بومی شاید به اندازه کشورهای جهان متنوع باشد که در اینجا تنها برخی از مهم‌ترین آن‌ها آورده شده است.

استفاده از موتورهای جستجوی بومی دارای مزایای بسیاری است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ارائه نتایج جستجو به زبان‌های بومی است، اما گاهی این موتورهای جستجو به قدری در خدمات خود حرفه‌ای هستند که در کشورهای محل تولد خود از رقبای جهانی پیشی گرفته‌اند.

موتور جستجوی چینی پربازدیدترین سایت دنیا

Baidu موتور جستجوی خدمات گوناگون از جستجو تا شبکه‌های اجتماعی است، این وب سایت همچنین دارای قابلیت جستجو در اینترنت، عکس و فایل‌های صوتی است. از دیگر قابلیت‌های این سایت نوشتن عبارت مورد نظر به خط پین یین و برگرداندن آن به طور خودکار به چینی نوشتاری و جستجو بر اساس آن است. این سایت در سال 2000 راه‌اندازی شد و در سپتامبر سال 2011 ششمین سایت پربازدید دنیا و پربازدیدترین سایت چین لقب گرفت. در اکتبر سال 2012، بایدو پنجمین سایت پربازدید در دنیا بود.

بایدو 740 میلیون صفحه، 80 میلیون عکس و 10 میلیون فایل چند رسانه‌ای را به صورت فهرست راهنما دارد، بنابراین جای تعجبی ندارد که مردم چین به جای گوگل از بایدو استفاده می‌کنند و قسمت اعظم سهم بازار موتور جستجو را در چین به خود اختصاص داده است.

این کشور دارای موتورهای جستجوی دیگری چون Soso هم بوده که برای مثال در اکتبر 2012 این سایت در رده 33 جهانی قرار داشته و در رده 11 جدول سایت‌های پربازدید چین جای گرفت.

محبوب‌ترین وب‌سایت روسی

Yandex یک شرکت فناوری اطلاعات روسی است که بزرگ‌ترین موتور جستجوی روسیه و هشتمین موتور جستجوی جهان را اداره می‌کند. همچنین این شرکت توسعه‌دهنده سرویس‌ها و محصولات اینترنتی بسیاری محسوب می‌شود. صفحه خانگی یاندکس محبوب‌ترین وب‌سایت در روسیه به شمار می‌رود. یاندکس 60 درصد از سهم بازار موتورهای جستجو را در روسیه به خود اختصاص داده است. این موتور جستجو چهارمین موتور جستجوی بزرگ در جهان است، به طوری‌که روزانه 150 میلیون جستجو در آن صورت می‌گیرد و بر اساس آمار فوریه 2013 روزانه یاندکس 50.5 میلیون کاربر دارد. این موتور جستجو همچنین حضور گسترده‌ای در اکراین و قزاقستان داشته و حدود یک سوم از تمام نتایج جستجو در این بازارها و 43 درصد از نتایج جستجو در بلاروس را به خود اختصاص داده است.

ژاپن و موتورهای جستجوی بومی

ژاپن یک بازار مهم اینترنتی است، این بازار مهم دارای سهم خاص خود از موتورهای جستجوی بومی است. کسب اطلاعات درباره موتورهای جستجوی ژاپنی بسیار چالش برانگیز است چرا که اکثر آن‌ها کاملا به زبان ژاپنی نوشته شده و هیچ گزینه انگلیسی هم ندارد. در این کشور استفاده از یاهو نسبت به گوگل در اولویت قرار دارد.

سایت Goo که نام آن هیچ ارتباطی به گوگل ندارد محصولی از آزمایشگاه‌های NTT(تلگلراف و تلفن ژاپن) است. برخی از گزارش‌ها سایت Goo را در رده سوم سایت‌های محبوب و پربازدید در ژاپن طبقه‌بندی می‌کنند.

از Biglobe دیگر پورتال‌های جستجوی مهم در میان سایت‌های ژاپنی است. در حقیقت این سایت دارای برد وسیعی از اطلاعات و خدمات است.

Sagool، یک موتور جستجوی دیگر است که در حقیقت نوآوری آزمایشگاه تیم لب در ژاپن است. این سایت تبلیغ کننده یک الگوریتم منحصر به فرد در جستجو بوده که نتایج را بر پایه علایق کاربر ارائه می‌کند.

JWord به عنوان یک موتور جستجو و پورتال خدماتی چون یاهو یا Sagool، InterConnect Search Engine موتور جستجویی شبیه به گوگل از دیگر موتورهای جستجوی بومی ژاپن هستند که در دسترس کاربر ژاپنی قرار گرفته است.

Guruji موتور جستجوی هندی است که هدف خود را ارائه نتایج جستجوی بهتر برحسب اطلاعات صفحات هندی تعیین کرده است. این سایت همچنین ارائه کننده مقالات خبری درباره اتفاقات روز و اخباری درباره موضوعات روز و هنر و سرگرمی است.

Kwangmyong به معنای باغی که دور آن دیوار کشیده شده نام اینترنت ملی کره شمالی است که در سال 2000 راه‌اندازی شد، این سرویس دارای مرورگرهای وب، نامه الکترونیکی، گروه خبری و موتور جستجو است. در کره شمالی تعداد معدودی از افراد با مجوز دولتی به اینترنت جهانی دسترسی دارند. از این‌رو Kwangmyong تنها شبکه رایانه‌ای در دسترس عموم بوده و استفاده از آن برای عموم مردم رایگان است.

Daum پورتال کره‌ای است که طیف گسترده‌‌ای از خدمات و سرویس‌های اینترنتی را ارائه می‌کند، که خدماتی چون سرویس رایگان نامه الکترونیک، تالارهای گفتگوی اینترنتی، انواع خدمات خرید اینترنتی و اخبار روز را در برگرفته و به عنوان یکی از پورتال وب‌های پربازدید در جهان شناخته می‌‌شود.

موتورهای جستجوی آلمانی

کشور آلمان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر دارای موتور جستجوی بومی است.

سایت Abacho یک موتور جستجو و پورتالی شبیه یاهو است. این سایت دارای قسمت اخبار، علاقمندی‌ها، تالارهای گفتگو و نامه الکترونیکی رایگان است. این موتور جستجو به رغم آلمانی بودن خدمات خود را در کشورهایی چون اسپانیا، سوئیس، فرانسه و اتریش نیز ارائه می‌کند.

Fireball موتور جستجوی آلمانی است که قسمت اعظم نتایج خود را تا پیش از تعطیلی AltaVista از این سایت می‌گرفت، از این رو امکان جستجو به زبان انگلیسی نیز در آن وجود داشت. به رغم برخی موتورهای جستجوی ژاپنی امکان جستجو به زبان آلمانی و انگلیسی را فراهم کرده است.

علاوه بر این موتورهای جستجوی دیگر چون Sharelook که به عنوان یک فهرست راهنما با 100 هزار مدخل کار می‌کند، FreeNet که پورتال اطلاعاتی شبیه به یاهو به زبان آلمانی است و Web از دیگر موتورهای جستجوی بومی در آلمان هستند. این کشور علاوه بر این به موتورهای جستجوی جهانی دسترسی محلی دارد که در آن میان می‌توان به Google، Lycos، Yahoo اشاره کرد.

جستجوگرهای اسپانیایی زبان

اسپانیولی زبان‌ها در دنیا پس از چینی‌ها دومین جمعیت بزرگ هستند که عمدتا در اروپا، آمریکای لاتین، جزایر کارائیب و ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند، سایت‌های اسپانیایی بسیاری وجود دارند که اطلاعات مورد نیاز را به این زبان ارائه می‌کند.

این فهرست تنها به سایت‌هایی اشاره کرده از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. Abacho که در حقیقت متعلق به یک شرکت آلمانی بوده دارای سایت‌های Abacho محلی برای چند کشور اروپایی است.

Mexico Web یک فهرست راهنما و تنها موتور جستجوی مستقر در مکزیک است. سایت OZU پورتال ارائه‌کننده خدماتی علاوه بر جستجو است، یکی از خدمات جالب این سایت اسپانیولی زبان علاوه بر ارائه اخبار، طالع‌بینی، امکان گفتگو و ارائه اخبار روز به صورت فایل قابل دانلود PDF است.Terra از جمله سایت‌های اسپانیایی است که توسط گوگل تغذیه می‌شود. سایت Typically Spanish نیز امکان جستجو به زبان‌های اسپانیایی و انگلیسی را برای کاربران خود فراهم کرده است. Seznam موتور جستجوی بومی در جمهوری چک است که در سال 1996 به عنوان نخستین پورتال جمهوری چک تأسیس شد. این سایت به عنوان یک موتور جستجو و نسخه اینترنتی از کتاب‌های راهنما آغاز به کار کرد اما امروز این سایت بیش از 15 نوع خدمات اینترنتی ارائه می‌کند.

Ananzi نام موتور جستجوی بومی در آفریقای‌جنوبی است که نتایج جستجو کاربر را به سایت‌های آفریقای‌جنوبی محدود می‌کند. یکی از اهداف این موتور جستجو اطمینان حاصل کردن از هویت بومی و ملی در ارائه نتایج جستجو است. این سایت در سال 1996 تأسیس شد و نخستین موتور جستجوی آفریقای‌جنوبی محسوب می‌شود. فهرست این سایت دربرگیرنده بیش از 2 میلیون و 300 هزار سایت مختص آفریقای‌جنوبی است و این تعداد روزانه درحال افزایش است

 

مهمترین موتورهای جستجوی بومی

 

نام کشور

موتور جستجو

چین

Baidu

روسیه

Yandex

هند

Guruji

ژاپن

Goo

کره‌جنوبی

Daum

کره‌شمالی

Kwangmyong

اسپانیا

Abacho

آلمان

Abacho

مکزیک

Mexico Web

جمهوری چک

Seznam

آفریقای‌جنوبی

Ananzi

مزایای تبلیغات الکترونیکی

  • 01 ایجاد ارتباط دوطرفه با مشتری و ارائه اطلاعات بیشتر و دقیق تر
  • 02 هزینه های پایین تر، سهولت، سرعت و عدم محدودیت زمانی و مکانی

پرداخت با کارت های عضو شتاب

BPMLogozarrinpal