ادوبی، فتوشاپ را به کروم می‌آورد اما به این زودی در دسترس نخواهد بود!

حدود 2 سال است که هر دو شرکت برای آوردن فتوشاپ به مرورگر تلاش می‌کنند و در نهایت موفق به ایجاد نسخه آزمایشیPhotoshop Streaming برای مؤسسات آموزشی شده‌اند که در مدت زمان 6 ماه تست و بررسی می‌شود.

بنا بر آنچه که “کیرک گولد” سرپرست تیم مهندسی ادوبی ارائه داده‌ است، روش کار این نسخه از فتوشاپ بسیار ساده است. برنامه از فروشگاه کروم قابل دانلود است و کاربر همزمان با باز کردن آن، به سروری که فتوشاپ CC 2014 را اجرا می کند وصل می‌شود. رابط کاربری دسکتاپ مانند یک فایل ویدیویی به مرورگر متصل شده و جاوا اسکریپت کارهای انجام شده را به سرور برمی‌گرداند و این حلقه تعاملی تکمیل می‌شود. مزیت این برنامه این است که بر روی مرورگر هر نوع رایانه‌ای از جمله کروم بوک‌ها نیز قابل اجرا است.

 

 

البته این برنامه محدودیت‌های خاص خودش را نیز دارد. Photoshop Streaming تنها با فایل‌هایی که روی گوگل درایو موجودند، کار می‌کند اما بنا به اظهار نظر گولد، ادوبی در تلاش است تا این برنامه در آینده بتواند با سایر سرویس‌های ذخیره ابری نیز کار کند.
این برنامه ایرادات خاص خود را نیز دارد. از جمله این که در این نسخه هنوز امکان چاپ وجود ندارد. همچنین فرآیندهای نیازمند پردازشگر گرافیکی (GPU) مانند قابلیت‌های 3 بعدی فتوشاپ در این نسخه عمل نمی‌کند. با این حال تمامی لایه‌های ماسک برای استفاده در ویرایش فایل‌های خام دوربین اعمال شده‌اند.
هر چند که هنوز نمی‌توان درباره سرعت عملکرد و عدم وجود تاخیر در اجرای نرم‌افزار، نظر قطعی داد اما گولد گفته است که برنامه قادر به ویرایش سریع یک فایل 30 مگابایتی با فرمت PSD است. ادوبی قصد دارد در این دوره آزمایشی، این نرم‌افزار را عیب‌یابی کرده و بازخوردها را بررسی کند. از آنجا که در بیشتر مؤسسات آموزشی افراد با سخت‌افزارهای نه چندان به روز کار می‌کنند، بهینه‌سازی این نسخه از نرم‌افزار از اهداف مورد توجه این شرکت است.
گولد می‌گوید: هر زمان که ادوبی به این نتیجه برسد، کاربرانش در حین کار با نسخه آزمایشی احساس راحتی می‌کنند، نسخه تجاری آن نیز منتشر خواهد شد.